Jak działa kret do rur oraz czy jest bezpieczny?

Jak działa kret do rur oraz czy jest bezpieczny?

Udrażnianie rur kret do rur

Chyba większość z nas spotkała się z problemem zatkanego odpływu w toalecie, wannie umywalce lub prysznicu. Najczęściej objawia się wolnym spływaniem wody, cofaniem się jej lub nawet wybijaniem. Rozwiązań tego problemu jest kilka, jednym z nich jest stosowanie kreta do rur. Czy warto korzystać z kreta na niedrożne rury? Jak działa i czy jest dla nas bezpieczny?

Kret do rur – w jakiej postaci występuje?

Kret do udrażniania rur jest jednym z najbardziej popularnych środków chemicznych używanych podczas problemów z kanalizacją. Działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Skutecznie radzi sobie z zalegającymi odpadkami, włosami i tłuszczami. Kret do rur występuje w postaci żelu i granulek. Ten pierwszy rodzaj posiada płynną konsystencję, dlatego łatwo przenika przez różnego rodzaju zanieczyszczenia, a dodatkowo osiada na ściankach rur, przedłużając swoje działanie. Sprawdzi się podczas konieczności rozpuszczenia drobnych odpadków, natomiast nie poradzi sobie przy poważniejszych zatorach. Kret w formie granulek jest silniejszym środkiem, który upora się z dużymi odpadkami. Należy pamiętać, że wytwarza również więcej szkodliwych oparów.
 
Przeczytaj również:
Czy istnieją domowe metody na wyczyszczenie rur kanalizacyjnych?
Jakie są najczęstsze powody zapchanej kanalizacji?
Czym jest Melt oraz czy nadaje się do udrażniania rur?
Jak poradzić sobie z zatkaną toaletą?
 

Do jakich rur można używać kreta?

Nie do wszystkich rur można stosować kreta. Preparat zawiera wodorotlenek sodu, który w kontakcie z aluminium tworzy związek rozpuszczalny w wodzie, dlatego jeżeli posiadamy instalacje aluminiowe, należy skorzystać z innego sposobu na udrażnianie odpływów. Wbrew powszechnym opiniom możemy używać kreta do plastikowych rur i syfonów. Nie wpłynie on w żadnym stopniu na naszą instalację. Podobnie jak w przypadku rur z PCV.

Stosownie kreta do rur kanalizacyjnych

Używanie kreta jest bardzo proste. Na opakowaniu produktu znajdziemy wszelkie informacje na temat przygotowania. W pierwszej kolejności należy przygotować gumowe rękawice ochronne. Jest to konieczne ze względu na ryzyko poparzenia skóry. Następnie należy umieścić w odpływie dawkę środka podaną na opakowaniu i zalać gorącą wodą. Po tej czynności pozostawiamy kreta w odpływie na 30 minut, a po tym czasie obficie spłukujemy. Jeżeli nadal odpływ nie jest drożny, należy powtórzyć czynność lub zamówić usługi fachowca, który sprawnie oczyści rury oraz przeprowadzi monitoring kanalizacji.

Czy kret jest bezpieczny dla zdrowia?

Na opakowaniu produktu możemy przeczytać informację, że kret do rur zawiera wodorotlenek sodu oraz anionowe środki czynne. Są to substancje niebezpieczne dla zdrowia. Niewłaściwe użytkowanie preparatu może uszkodzić układ oddechowy i doprowadzić do poparzenia skóry. Nie tylko możemy zaszkodzić skórze poprzez przypadkowe wysypanie preparatu na skórę, ale przede wszystkim wdychając opary po aplikacji środka do odpływu. Aby zapewnić sobie większą ochronę, warto założyć maseczkę na twarz lub zatkać nos podczas korzystania z kreta.

Profilaktyka rur kanalizacyjnych

Czy aby na pewno kret do rur jest odpowiednim środkiem do walki z niedrożnymi rurami? Niestety nie poradzi sobie z poważniejszymi awariami. Wówczas niezbędna będzie pomoc fachowca, który posiada profesjonalne narzędzia do udrażniania rur kanalizacyjnych. Niemal natychmiast jest w stanie rozwiązać problem w sposób bezpieczniejszy niż przy wykorzystaniu środków silnie żrących. Kret jest natomiast dobrym rozwiązaniem w przypadku profilaktyki, jeżeli chcemy zapobiegać gromadzeniu się włosów i innych odpadków w odpływie.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226