Jakie są najczęstsze powody zapchanej kanalizacji?

Jakie są najczęstsze powody zapchanej kanalizacji?

Sprężyna mechaniczna

Wielu z nas spotkało się już z pojęciem przepychanie kanalizacji. Nieczystości odkładające się w rurach stopniowo ograniczają ich przepustowość, zwłaszcza gdy instalacja nie jest na bieżąco monitorowana i czyszczona. Na szczęście tej przykrej czynności da się uniknąć, a przynajmniej ograniczyć częstotliwość zapychana się rur do minimum, dzięki zastosowaniu dobrych praktyk. Dziś przedstawiamy zatem główne powody zapychania się kanalizacji.

 

Jak rozpoznać, że przepychanie kanalizacji jest konieczne?

Przepychanie kanalizacji okazuje się niezbędne, gdy rury w całości utracą swoją drożność. Taka sytuacja może skończyć się zalaniem mieszkania przez wodę i nieczystości zgromadzone w zlewie, muszli klozetowej czy umywalce. Z tego względu warto zadbać o instalację zanim tak się stanie. Przepychanie kanalizacji, a przynajmniej jej konserwację należy wykonać, gdy tylko zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące sygnały związane z odpływem wody. Przede wszystkim, gdy proces ten będzie trwał dłużej, a z syfonu wydobywać się będą różne zanieczyszczenia. Sprawę powinno rozwiązać skorzystanie z przepychaczki, zdemontowanie i wyczyszczenie syfonu, zastosowanie specjalnych środków chemicznych, a w bardziej ekstremalnych przypadkach sprężyny do udrażniania rur. Jak prezentują się główne przyczyny zalegania zanieczyszczeń w kanalizacji?

 

Nieprawidłowo zaprojektowana lub wykonana kanalizacja

Nieprawidłowo wykonana kanalizacja ma tendencję do zapychania się. Na czym mogą polegać błędy konstrukcyjne? Poza materiałami zastosowanymi do jej budowy (które powinny być gładkie i odporne na kamień) jedną z przyczyn bywa zbyt duża długość rury prowadzącej od zlewu. Podobnie jak zbyt małe jej nachylenie, które powinno wynosić około 1-2%. Znaczenie ma również liczba tzw. kolan, czyli skrętów rur o kącie 90 stopni, a także ich umiejscowienie.

 

Niedrożna instalacja w kuchni i w łazience

Przepychanie kanalizacji w kuchni i w łazience bywa konieczne z uwagi na substancje, które do nich wprowadzamy. W kuchennym zlewie często lądują niestety resztki jedzenia, które potrafią długo odkładać w rurach, w dodatku generując nieprzyjemne zapachy. Kanalizacji nie służą ponadto tłuszcze, dlatego olej z patelni lepiej utylizować w inny sposób, a resztki jedzenia i fusy z napojów wyrzucać do kosza lub skorzystać ze specjalnego urządzenia rozdrabniającego, które można zainstalować pod zlewem.

W łazience szczególnie niebezpieczne dla kanalizacji są odpady, które często trafiają do muszli klozetowych. O ile papier toaletowy powinien pod wpływem wody łatwo się rozdrobnić, chusteczki nawilżające, tampony, waciki i inne artykuły higieniczne oraz kosmetyczne łatwo pęcznieją, również w rurach. Przepychania kanalizacji da się uniknąć, jeśli tego rodzaju odpady będą trafiać do śmietnika, który warto umieścić w swojej łazience. Do kanalizacji nie powinniśmy również wprowadzać jakichkolwiek substancji, które pod wpływem wody zmieniają swoje właściwości lub naturalnie mają tendencję do skupiania się. Należą do nich między innymi klej, glina, gips i cement. Unikanie wpuszczania do kanalizacji wszystkich wymienionych tu zanieczyszczeń, konserwacja syfonu i udrażnianie rur domowymi sposobami sprawi, że kanalizacja nie będzie się zapychać.

 

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226