Czy istnieją domowe metody na wyczyszczenie rur kanalizacyjnych?

Czy istnieją domowe metody na wyczyszczenie rur kanalizacyjnych?

Każdy z nas od czasu do czasu ma okazję zmagać się z zapchanym zlewem, umywalką, odpływem wanny lub toaletą. Często w takiej sytuacji decydujemy się na pomoc fachowca, jednak skuteczne przepychanie WC i czyszczenie rur to czynności, które można wykonać samodzielnie korzystając z dość prostych narzędzi. Dziś przedstawiamy najpopularniejsze sposoby na udrażnianie rur w zapchanej domowej kanalizacji.

Przede wszystkim monitoring kanalizacji

Jeśli instalacja kanalizacyjna została wykonana prawidłowo, nie powinna wykazywać nadmiernych tendencji do zapychania się. Wiele zależy od jej struktury, a także materiałów, z których jest wykonana. Najlepiej sprawdza się gładkie tworzywo, odporne na działanie substancji chemicznych i odkładanie się kamienia. Jeśli nasza instalacja spełnia te wymagania, regularny monitoring kanalizacji sprawi, że możliwość jej zapchania zostanie zredukowana do minimum. Gdy tylko zauważymy, że woda odpływa wolniej, należy przeprowadzić czyszczenie rur jednym z przedstawionych niżej sposobów.

Przepychanie WC, zlewu lub umywalki – sprawdzone domowe sposoby

W przypadku zapchania kanalizacji, warto zdiagnozować źródło problemu, nim zabierzemy się za jego rozwiązanie. Przepychanie zlewu, umywalki lub wanny nie będzie konieczne, jeżeli zapchaniu uległ jedynie syfon. W nowszych instalacjach syfon bardzo łatwo odkręcić, a następne oczyścić pod strumieniem wody z zalegających w nim zanieczyszczeń. Jeżeli problem dalej istnieje konieczne jest zastosowanie poniższych operacji.

Gdy problem leży głębiej, musimy sięgnąć po inne, ale równie proste rozwiązanie. Skuteczne przepychanie WC lub innego rodzaju odpływu odbywa się z pomocą odpowiedniej przepychaczki, którą łatwo zakupimy w dowolnym sklepie z artykułami dla gospodarstw domowych. W wielu przypadkach konieczne jest zdjęcie ubikacji do skutecznego udrożnienia kanalizacji. Mając pewność, że problem nie leży po stronie toalety możemy przystąpić do samodzielnej próby przepychania rury za pomocą ręcznej sprężyny. Ze względu na małą siłę przebicia takiej sprężyny – przed podjęciem prób należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu łazienki przed możliwym cofaniem się nieczystości wraz z wyciąganiem sprężyny. Jeżeli wszelkie samodzielne próby nie przynoszą pożądanych rezultatów niezwłocznie zależy wezwać fachowców.

Kiedy sprawdza się czyszczenie rur środkami chemicznymi?

Środki chemiczne przeznaczone do tego celu, które zgodnie z instrukcją wsypujemy do toalety, najczęściej zalewając dodatkowo wodą wpływają na zwiększenie drożności. Warto pamiętać, że tego rodzaju substancje to silne chemikalia, dlatego w pomieszczeniu należy otworzyć okno i opuścić je, gdy chemia będzie zmagać się z zanieczyszczeniami. Środki chemiczne najlepiej sprawdzają się w ramach konserwacji w przypadku zmniejszonej drożności kanalizacji. W sytuacji kompletnie nie drożnego odpływu chemia zamiast pomóc może spowodować jeszcze większy i bardziej szczelny zator, dlatego udrażnianie kanalizacji za pomocą chemii nie sprawdza się przy całkowitym braku drożności.

Sprężyna udrażniająca kanalizacjęSprężyna mechaniczna

Jeśli środki chemiczne nie są w stanie pomóc, niezbędne okazuje się narzędzie umożliwiające czyszczenie rur zlokalizowanych w dalszej części odpływu. Do tego celu stosuje się wcześniej wspomnianą ręczną sprężynę. Narzędzie ma kształt spirali o długości kilku metrów wykonanej z metalu. Na przeciwległych końcach sprężyny znajdują się korba służąca do wkręcania rury oraz ostra końcówka rozbijająca zgromadzone zanieczyszczenia. Przepychanie WC lub umywalki odbywa się za sprawą wkręcania sprężyny do wnętrza rury. Następnie należy kręcić korbą w przeciwnym kierunku, by wraz z rurą wydobyć z wnętrza instalacji zgromadzone tam nieczystości. Czyszczenie rur tą metodą powinno sprawdzić się w większości sytuacji. W przeciwnym razie należy poprosić o pomoc fachowców.

Domowe sposoby kontra fachowcy

Wiele domowych sposobów na udrażnianie kanalizacji sprawdza się najczęściej w przypadku niegroźnych zatorów spowodowanych głównie codziennym użytkowaniem. Czyszczenie kanalizacji za pomocą chemii, regularne oczyszczanie syfonu z umywalki oraz w skrajnych przypadkach przepychanie rur ręczną sprężyną to metody, które każdy z nas jest w stanie wykorzystać do rozwiązania problemu. Jednak każda z tych operacji wymaga od nas czasu, zaangażowania i w pewnym stopniu zmierzenia się z czymś na pewno dla nas nie codziennym i nie do końca przyjemnym.

Główna różnica odróżniająca domowe sposoby od fachowych metod to użycie różnicowanego sprzętu oraz nabycie przez lata doświadczenia w rozwiązywaniu tego typu awarii. W pierwszej kolejności nasi pracownicy dokonują szczegółowych oględzin miejsca awarii, gdyż praktycznie każdy przypadek jest inny – mniej lub bardziej skomplikowany. W drugim etapie zabezpieczamy miejsce pracy oraz szykujemy specjalistyczny sprzęt. W przypadku łatwego i sprawnego dostępu zarówno do czyszczenia jak i udrażniania kanalizacji stosujemy niezawodną głowice pod ciśnieniem wody, która za pomocą dyszy skierowanych pod różnym kątem wypuszcza pojedyncze strumienie wody dając przy tym ogromną siłę przebicia, napędu oraz dużą przepustowość wody do sprawnego i skutecznego czyszczenia i udrożnienia kanalizacji.

Nie zawsze jednak możemy użyć powyżej opisanej technologii. Na wielu zamkniętych obiektach lub wysokich biurowcach z braku dostępu nie mamy możliwości przeprowadzenia węży ciśnieniowych do miejsca awarii. W takich przypadkach stosujemy zautomatyzowaną mechaniczną sprężynę, która po podłączeniu do prądu siłą przebicia dorównuje głowicy ciśnieniowej. W praktyce sprawdza się równie doskonale jak woda pod ciśnieniem. Jednak największym ograniczeniem mechanicznej sprężyny jest jej zasięg, który w przypadku naszego sprzętu to aż 30 metrów, zwykle nie przekracza 15-20 metrów.

Po wykonaniu naszego zadania zachęcamy klientów do przeprowadzenia monitoringu kanalizacji w celu stwierdzenia co było przyczyną zapchania kanalizacji lub co może być kolejną przyczyną zatoru, gdyż w wielu przypadkach okazuje się, że powodem niedrożności nie jest niewłaściwe użytkowanie układów kanalizacyjnych ale ich uszkodzenie. Poprzez monitoring kanalizacji sprawdzamy stan odpływu oraz wszelkie możliwe wady konstrukcyjne typu: odstające uszczelki, załamania, rozpięcia rur, zapadniecie się kanalizacji oraz wiele innych przyczyn zapychania się kanalizacji.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226