Spirala do przepychania rur – jak używać?

Spirala do przepychania rur – jak używać?

Spirala do przepychania rur

Odpływy kanalizacyjne mogą zapchać się w każdej łazience lub kuchni. Wynika to przede wszystkim z brakiem odpowiedniej higieny instalacji. Kanalizacja z reguły zostaje zapchana przez zalegające w odpływie artykuły higieniczne lub resztki jedzenia. Nie każdy z nas potrafi sobie poradzić z udrażnianiem rur, dlatego lepiej jest wezwać fachowca, który korzysta z efektywnych sprzętów. Jednym z nich jest spirala. Jak jej używać?

Dlaczego warto regularnie udrażniać kanalizację?

Przeważnie wzywamy fachowców, gdy odpływy w łazience lub kuchni są całkowicie zapchane. Czasami próbujemy domowych sposobów na udrażnianie, jednak jeżeli mamy do czynienia z poważnym zatorem nasze starania mogą pójść na marne. Należy pamiętać, że rury od czasu do czasu wymagają starannego przeczyszczenia, ponieważ zalegający w nich osad może doprowadzić do poważnych zatorów, powodujących wydostawaniem się nieczystości na zewnątrz.

Jeżeli zauważamy pierwsze oznaki niedrożnych rur kanalizacyjnych, czyli zaleganie wody lub brzydki zapach przeważnie sięgamy po przepychaczkę lub żrący środek chemiczny. Może się jednak zdarzyć, że pogłębimy problem. Skutki „wybijania” wody będą powodować dyskomfort nie tylko mieszkańców, ale i sąsiadów. Ponadto często brzydki zapach nieczystości może być trudny do usunięcia. W takim przypadku lepiej zdać się na specjalistów, którzy wykorzystują profesjonalne sprzęty. Jednym z nich jest spirala do przepychania rur.

Co to jest spirala do przepychania rur?

Spirala do przepychania rur jest podstawowym narzędziem pracownika firmy kanalizacyjnej. Jest niezastąpiona w przypadku poważnych zatorów. Spirala, inaczej zwana sprężyną to zawinięty w spiralę drut stalowy. Osiąga długość od 1,5 do 5 metrów. W zależności od głębokości zatoru stosuje się jego różną długość. Natomiast jej grubość dobiera się w zależności od średnicy odpływu. Z jednej strony posiada korbę, a z drugiej ostrą końcówkę. Największą zaletą spirali jest to, że nadaje się do przepychania każdej instalacji kanalizacyjnej. Pogotowie kanalizacyjne wykorzystuje spirale o różnej grubości i długości, również elektryczne.

Jak działa spirala?

Przede wszystkim należy pamiętać, że spirali nie powinny używać osoby, które nie mają w tym doświadczenia. Trzeba jej używać z wyczuciem, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia ze starą i zniszczoną instalacją kanalizacyjną. Do udrożnienia rur potrzebne są dwie osoby. Jedna z nich wkłada sprężynę do odpływu i przytrzymuje, natomiast druga wkręca za pomocą korby. Spirala powinna zostać całkowicie wkręcona do rury kanalizacyjnej. Po udrożnieniu wyjmuje się sprężynę kręcą korbą w odwrotnym kierunku.

Profilaktyka

Aby nie doprowadzić do zatkania instalacji, warto przestrzegać kilku głównych zasad. Przede wszystkim nie należy wrzucać do kanalizacji odpadów, które nie powinny się tam znaleźć. Do sedesu nie należy wrzucać ręczników papierowych, wacików, tamponów, chusteczek higienicznych i innych artykułów, które pęcznieją w kontakcie z wodą. Do umywalki i zlewozmywaka nie należy wrzucać resztek jedzenia, tłuszczu ani substancji które zmieniają swoje właściwości, zapychając rury. Od czasu do czasu warto zlecić monitoring stanu naszych rur, a w przypadku zatoru powierzyć sprawę profesjonalistom, którzy korzystają ze profesjonalnych urządzeń, takich jak spirala ręczna lub elektryczna.

Zadzwoń 601 236 226