Jak poradzić sobie z zatkaną toaletą?

Jak poradzić sobie z zatkaną toaletą?

zatkana toaleta

Zatkana toaleta to jedna z najbardziej kłopotliwych awarii w domu. Może przytrafić się każdemu, kto nieodpowiednio dba o urządzenia sanitarne. W odpływach często lądują rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Nie tylko mieszkańcy mają z tym problem, ale również służby odpowiedzialne za usuwanie zatorów w kanalizacji. Wiele nieodpowiednich przedmiotów, wrzucanych do toalety może doprowadzić do cofnięcia ścieków i zalania łazienki. Jak sobie z tym poradzić? Czy dobrym pomysłem jest działanie na własną rękę czy lepiej wezwać fachowca?

 

Zatkana toaleta – przyczyny

Aby nie doprowadzić do awarii rur w urządzeniach sanitarnych, należy zadbać o profilaktykę i dowiedzieć się, co jest najczęstszą przyczyną zatkanej toalety. Niestety przedmioty, które powinny znaleźć się w koszu na śmieci często wrzucamy do toalety. Jak podkreślają specjaliści, wszystko może spowodować zakorkowanie rur kanalizacyjnych, co w konsekwencji prowadzi do braku drożności. Automatyczne przeczyszczanie rur wymusza spadek wody, jednak są miejsca, gdzie spadki są mniejsze i tam zalegają resztki pokarmowe lub artykuły higieniczne.

 

Czego w szczególności nie można wrzucać do toalety?

Przede wszystkim można wymienić: środki higieny osobistej, czyli tampony, podpaski, pieluchy dziecięce, a także ręczniki papierowe, ścierki, gazety, lekarstwa. Możemy mieć pewność, że WC nie będzie drożne po wrzuceniu materiałów budowlanych, takich jak piasek, gips, gruz, klej, farby, zaprawy murarskie. Część z nas zamiast segregować odpady kuchenne pozbywa się ich wrzucając do toalety, są to najczęściej resztki jedzenia, kości, tłuszcz, a nawet tekstylia i torebki foliowe. Czasami możemy nie mieć świadomości, co zapchało nasze rury. Dzieje się tak w przypadku kiedy koszyczek kostki do WC ląduje w odpływie. Wówczas zator jest niemal pewny. Należy pamiętać, że ze środków higienicznych w toalecie rozpuszcza się wyłącznie papier toaletowy.

 

Czy samodzielnie udrażnianie rur to dobry pomysł?

Choć większość z nas, widząc powstały problem w pierwszej kolejności myśli o hydrauliku, to mimo wszystko próbuje odetkać WC na własną rękę. Zatkana toaleta staje się uciążliwym problemem, który chcemy rozwiązać jak najszybciej. Niestety osoba niedoświadczona może jeszcze pogłębić problem i doprowadzić do wybicia całej zawartości rur. W konsekwencji zalewamy całą łazienkę nieczystościami, których zapach mimo czyszczenia może się utrzymać przez pewien czas. Nie warto więc ryzykować i lepiej od razu wezwać firmę specjalizująca się w udrażnianiu rur kanalizacyjnych.

 

Wezwij fachowca!

Specjaliści podkreślają, że zatkana toaleta udrażniana na własną rękę, może powodować dość duże straty materialne. Woda z nieczystościami, która zaleje łazienkę niszczy parkiety, posadzki i meble. Zależy to oczywiście od jej ilości. Należy pamiętać, że rury mogą przybierać różne kształty i w większości przypadków nie mamy do nich dobrego dostępu. Fachowcy dysponują specjalnymi narzędziami, które poradzą sobie w każdej sytuacji. Nie warto samodzielnie udrażniać rury, ponieważ zamiast szybkiego rozwiązania problemu, możemy narazić się na straty materialne i nieprzyjemny zapach w mieszkaniu.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226