Zatkany zlew to wyjątkowo kłopotliwa sytuacja. Chociaż zwykle da się z nią uporać za pomocą środków chemicznych lub przepychaczki, problem może wciąż powracać. Co powoduje zapychanie zlewu i jak temu zapobiegać?
Większość bagatelizuje problem niedrożnego odpływu, wspomagając się półśrodkami. Tym czasem może się okazać, że konieczna jest wizyta hydraulika. Często powtarzający się problem może być oznaką poważniejszych problemów z kanalizacją. Co się do tego przyczynia i jak poprawnie udrożnić zatkany zlew?
Najczęstszymi winowajcami zatkanego zlewu są resztki jedzenia, fusy i tłuszcz. Podczas mycia naczyń, w odpływie może nagromadzić się wiele drobnych odpadów. Te szybko uformują masę, która zablokuje przepływ wody. Roztopiony tłuszcz wlewany do odpływu, również ma bardzo szkodliwe działanie – łatwo przylega do ścianek rur, stopniowo zmniejszając ich światło.
Żel lub płyn do udrażniania rur zwykle mogą rozwiązać ten problem, podobnie jak przepychaczka. W skrajnych przypadkach pomocne okaże się zdemontowanie syfonu i usunięcie zalegających nieczystości. Najważniejsze jednak jest, aby zapobiegać takim sytuacjom. By nie dopuścić do zatkania zlewu, należy uważnie oczyszczać naczynia przed myciem. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest także założenie na odpływ dopasowanego sitka. Szczególnie skuteczne będzie zamontowanie mechanizmu młynka do odpadów. Jeśli jednak pomimo wprowadzenia wszystkich zmian, problem nadal powraca, dobrze jest zwrócić się po pomoc do hydraulika.
Zatkany zlew może być też objawem złego stanu rur. Stara, podniszczona kanalizacja łatwiej się zapycha. Rury mogą stawać się niedrożne nawet pomimo stosowania specjalnych środków chemicznych. Co więcej, niedopasowane specyfiki wchodzą w zbyt gwałtowne reakcje z zanieczyszczeniami, krystalizując się i tworząc nowy, trwalszy zator lub naruszając ściany rur.
W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów. Hydraulik może przeprowadzić monitoring kanalizacji, ocenić jej stan i doradzić, jakie dalsze kroki należy podjąć. Lepiej wykonać taką kontrolę zawczasu, zanim z powodu sfatygowanych rur dojdzie do gorszej awarii, niż tylko zatkany zlew.
Notorycznie zatkany zlew może niestety świadczyć także o poważniejszej awarii. By nie dopuścić do katastrofy, najlepiej jest od razu wezwać hydraulika. Dokładny monitoring kanalizacji pozwoli zdiagnozować problem, ocenić stan rur i potencjalnie zapobiec poważniejszym kłopotom oraz wydatkom. Lepiej jest zainwestować odpowiednią kwotę na profilaktyczny przegląd, aniżeli stracić masę pieniędzy na kosztowne naprawy czy nawet wymianę całej kanalizacji!
Zatkany zlew to dość powszechny problem, ale jeśli zaczyna zbyt często się pojawiać, należy podjąć odpowiednie kroki. Uważniejsza dbałość o drożność odpływu może okazać się niewystarczająca. Dobrze jest dla pewności zwrócić się po pomoc do hydraulika, który kompleksowo zajmie się problemem i przy okazji oceni stan posiadanej kanalizacji.