WUKO – czym jest oraz jak działa?

WUKO – czym jest oraz jak działa?

wuko

Nieprzyjemny zapach z rur i powolne spływanie wody to pierwsze oznaki problemów z instalacją sanitarną. Dbałość o kanalizację przynosi nie tylko praktyczne, ale również higieniczne korzyści. Istnieje wiele domowych sposobów udrażniania rur, jednak nie zawsze są skuteczne. Warto wówczas wezwać na pomoc fachowców, którzy korzystają z bardzo efektywnych rozwiązań, jednym z nich jest metoda WUKO.

Co to jest WUKO?

Potocznie WUKO nazywamy czynności związane z czyszczeniem ciśnieniowym rur kanalizacyjnych. Jej nazwa pochodzi od specjalistycznych pojazdów, które są wyposażone w pompę tłoczącą pod dużym ciśnieniem. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod udrażniania rur stosowana obecnie przez pogotowie kanalizacyjne. Posiada wiele zalet, między innymi nie wymaga zastosowania toksycznych środków żrących, a więc jest nieinwazyjna oraz obojętna dla środowiska naturalnego.

Zastosowanie metody

Może być bezpiecznie stosowana nie tylko w przypadku sieci zewnętrznych, ale również wewnętrznych, np. w piwnicach lub pomieszczeniach magazynowych, nie powodując zatrucia przebywających tam osób. Posiada szerokie możliwości zastosowania, przede wszystkim w przypadku wszelkich instalacji sanitarnych oraz kanalizacji deszczowej. WUKO sprawdza się niezależnie od rozmiaru rur i poziomu ich zamulenia. Do wewnętrznych sieci kanalizacyjnych stosuje się mobilne urządzenia, które skutecznie i bezpiecznie udrażniają zapchane rury.

Na czy polega WUKO?

WUKO jest metodą ciśnieniowo-hydrodynamiczną. Do pracy wykorzystuje się węże o różnych średnicach i zróżnicowany asortyment głowic ciśnieniowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Jest to uzależnione od rodzaju zalegających zanieczyszczeń i średnicy rur. Wąż zostaje wprowadzony w głąb rur kanalizacyjnych. Głowica reguluje ciśnienie, a specjalna pompa tłoczy wodę, powodując oderwanie zanieczyszczeń z rur.

W zależności od rodzaju kanalizacji, miejsca zatoru i typu osadów wykorzystuje się różne dysze czyszczące. Do jednych z najbardziej skutecznych zalicza się dysze rotacyjne, które potrafią rozbijać nawet stare osady wapienne.  Rozdrobnione pod wysokim ciśnieniem nieczystości trafiają do studni rewizyjnej, skąd zostają następnie usunięte. Odpowiednio dobra ilość dysz (strumieni wody), pozwala wypłukać zalegające osady z rur kanalizacyjnych o średnicach od 50 do 400 mm. Dzięki naprowadzeniu strumienia wody pod dużym ciśnieniem (do 200 bar) możliwe jest usuwanie takich nieczystości jak stary, zalegający tłuszcz, piasek czy kamienie.

Sprzęt pogotowia kanalizacyjnego

Każde profesjonalne pogotowie kanalizacyjne powinno dysponować odpowiednim sprzętem, umożliwiającym udrażnianie rur wewnętrznych i zewnętrznych. Oprócz specjalistycznego samochodu niezbędna jest sonda wideo, która pomoże przeprowadzić inspekcję kanalizacji i zlokalizować miejsce powstania zatoru. Alternatywą do udrażniania rur są sprężyny, które również potrafią sobie poradzić z nawet dużymi zatorami. Jednak to nie wszystko, pracownicy pogotowia kanalizacyjnego powinni mieć duże doświadczenie w wykorzystywaniu różnych metod udrażniania rur, w tym WUKO, ponieważ zbyt duże ciśnienie wody może powodować uszkodzenie rur lub doprowadzić do wybicia wody.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226