WUKO – czym jest oraz jak działa?

WUKO – czym jest oraz jak działa?

Pogotowie kanalizacyjne Warszawa

Co to jest WUKO?

WUKO to potoczne określenie techniki czyszczenia kanalizacji metodą ciśnieniową.

Określenie to, wzięło swoją nazwę od specjalistycznych pojazdów wyposażonych w pompę, która tłoczy wodę pod dużym ciśnieniem. Inaczej metodę ciśnieniową nazywa się hydrodynamiczną.

Jest to jedna z najskuteczniejszych metod udrażniania rur stosowana obecnie przez pogotowie kanalizacyjne. Posiada wiele zalet, między innymi nie wymaga zastosowania toksycznych środków żrących, a więc jest nieinwazyjna oraz obojętna dla środowiska naturalnego.

Na czym polega wuko?

Ciśnieniowa metoda czyszczenia kanalizacji polega na wprowadzeniu do rur z pojazdu WUKO specjalnego węża, który pod dużym ciśnieniem tłoczy wodę. Do pracy wykorzystuje się węże o różnych średnicach i zróżnicowany asortyment głowic ciśnieniowych wykonanych ze stali nierdzewnej. Jest to uzależnione od rodzaju zalegających zanieczyszczeń i średnicy rur. Wąż jest dopasowany do średnicy rur oraz występujących w nich zanieczyszczeń. Wąż zostaje wprowadzony w głąb rur kanalizacyjnych. Głowica reguluje ciśnienie, a specjalna pompa tłoczy wodę, powodując oderwanie zanieczyszczeń z rur. Tłoczona z pojazdu WUKO woda, za pośrednictwem wprowadzonego w głąb przewodów węża, pod wysokim ciśnieniem rozbija i wypłukuje zanieczyszczenia i usuwa zatory. Nieczystości odprowadzane są do zbiornika samochodu WUKO.

W zależności od rodzaju kanalizacji, miejsca zatoru i typu osadów wykorzystuje się różne dysze czyszczące. Do jednych z najbardziej skutecznych zalicza się dysze rotacyjne, które potrafią rozbijać nawet stare osady wapienne.  Rozdrobnione pod wysokim ciśnieniem nieczystości trafiają do studni rewizyjnej, skąd zostają następnie usunięte. Odpowiednio dobra ilość dysz (strumieni wody), pozwala wypłukać zalegające osady z rur kanalizacyjnych o średnicach od 50 do 400 mm. Dzięki naprowadzeniu strumienia wody pod dużym ciśnieniem (do 200 bar) możliwe jest usuwanie takich nieczystości jak stary, zalegający tłuszcz, piasek czy kamienie.

Odpowiednie dysze pozwalają rozbijać i usuwać wszelkie, nawet stare osady i zanieczyszczenia. WUKO doskonale radzi sobie ze wszelkimi zanieczyszczeniami występującymi w kanalizacji – od włosów, po papier, chusteczki, osady z tłuszczu i resztek jedzenia, a nawet piasek i kamienie.

Czy warto stosować?

Nieprzyjemny zapach z rur i powolne spływanie wody to pierwsze oznaki problemów z instalacją sanitarną. Dbałość o kanalizację przynosi nie tylko praktyczne, ale również higieniczne korzyści. Istnieje wiele domowych sposobów udrażniania rur, jednak nie zawsze są skuteczne. Warto wówczas wezwać na pomoc fachowców, którzy korzystają z bardzo efektywnych rozwiązań, jednym z nich jest metoda WUKO.

Niewątpliwie do największych zalet metody ciśnieniowej czyszczenia kanalizacji należy jej wysoka skuteczność oraz uniwersalność – wuko można stosować nie tylko do wszelkich instalacji sanitarnych, ale także w przypadku kanalizacji deszczowej. Bez znaczenia jest tutaj rozmiar rur czy też poziom zamulenia.

Ponieważ do udrażniania tą metodą nie używa się żrących środków chemicznych, jest to metoda przyjazna środowisku.

Czyszczenie ciśnieniowe to także dobre rozwiązanie profilaktyczne, stosowane w celu konserwacji i utrzymania w należytym stanie kanalizacji.

Sprzęt pogotowia kanalizacyjnego

Każde profesjonalne pogotowie kanalizacyjne powinno dysponować odpowiednim sprzętem, umożliwiającym udrażnianie rur wewnętrznych i zewnętrznych. Oprócz specjalistycznego samochodu niezbędna jest sonda wideo, która pomoże przeprowadzić inspekcję kanalizacji i zlokalizować miejsce powstania zatoru. Alternatywą do udrażniania rur są sprężyny, które również potrafią sobie poradzić z nawet dużymi zatorami. Jednak to nie wszystko, pracownicy pogotowia kanalizacyjnego powinni mieć duże doświadczenie w wykorzystywaniu różnych metod udrażniania rur, w tym WUKO, ponieważ zbyt duże ciśnienie wody może powodować uszkodzenie rur lub doprowadzić do wybicia wody.

Czytaj także:
https://www.stankan.pl/czyszczeniem-kanalizacji-mechanicznie-i-cisnieniowo/

Sprawdź: WUKO Warszawa

Zadzwoń 601 236 226