Jaka jest różnica między czyszczeniem kanalizacji mechanicznie i ciśnieniowo?

Jaka jest różnica między czyszczeniem kanalizacji mechanicznie i ciśnieniowo?

Jaka jest różnica między czyszczeniem kanalizacji mechanicznie i ciśnieniowo

Rury kanalizacyjne i całe ich sieci oraz systemy są dzisiaj poprowadzone niemalże wszędzie. Użytkowanie kanalizacji znacznie poprawia jakość i komfort życia, jednak nierzadko zdarza się, że rury zostają zatkane bądź ulegają mniejszym albo większym awariom. By zapobiec takim sytuacjom, a także je rozwiązać, stosuje się dwie podstawowe metody udrażniania i czyszczenia. Jest to czyszczenie mechaniczne oraz ciśnieniowe. Obie metody mają swoje wady i zalety, a także różnią się pod wieloma względami, dlatego warto przyjrzeć im sie bliżej i wyjaśnić na czym polega każda z nich.

Czyszczenie i udrażnianie kanalizacji metodą mechaniczną – informacje

Mechaniczne czyszczenie rur kanalizacyjnych jest bardzo prostą metodą, która opiera się przede wszystkim na wprowadzaniu do rur specjalnej spirali. Poprzez mechanizm, spirala obraca się z dużą prędkością, dzięki czemu rury są oczyszczane z zalegających zanieczyszczeń, które powodują różne zatory i blokady. Dodatkowo, jest ona elastyczna i posiada liczne sprężyny, które to docierają nawet do najmniejszych zakamarków.

Metoda ta posiada wiele zalet, a zaliczyć można do nich między innymi:

  • możliwość usuwania różnych osadów
  • możliwość usuwania przedmiotów stałych
  • skuteczne czyszczenie nawet bardzo długich odcinków rur kanalizacyjnych

Warto także dodać, że urządzenie takie może zostać wyposażone w różne końcówki, dzięki czemu możliwe jest nawet wycinanie wrośniętych w rurę przedmiotów.

Sprawdź również:

Pogotowie kanalizacyjne w Warszawie

Monitoring kanalizacji

 

Na czym polega ciśnieniowa metoda udrażniania rur?

Ciśnieniowe czyszczenie kanalizacyjne opiera się na wprowadzaniu do rur kanalizacyjnych specjalnego węża, który pod dużym ciśnieniem tłoczy wodę. Potrzebny jest tutaj także specjalny pojazd ciśnieniowy, który wyposażony jest właśnie w taki wąż bądź specjalną dyszę. Podczas wtłaczania wody, wszelkie zalegające nieczystości zostają rozbite i skutecznie usunięte. Jednocześnie, nieczystości odprowadzane są do pojazdu. Takie rozwiązanie zaleca się stosować także profilaktycznie, gdyż przeczyszczanie kanalizacji raz na jakiś czas pozwala wyeliminować wszelkie awarie rur i ich zatory. Woda pod wysokim ciśnieniem radzi sobie świetnie między innymi z zalegającym piaskiem, osadem z tłuszczu czy też kamieniami.

Zalety tej metody to głównie:

  • jest przyjazna środowisku, gdyż nie korzysta się tutaj z żadnych środków chemicznych
  • możliwość udrażniania rur zarówno o większej jak też mniejszej średnicy
  • szybkie i skuteczne działanie

 

Różnice pomiędzy metodą mechaniczną, a ciśnieniową

Zarówno czyszczenie kanalizacji mechanicznie, jak też ciśnieniowo to metody stosowane aktualnie na szeroką skalę. Obie posiadają bowiem liczne zalety i mocne strony, takie jak łatwość wykonania czy też szybki czas. Największą różnicą pomiędzy nimi jest oczywiście wykorzystanie innych przedmiotów i sprzętów do udrażniania i czyszczenia. Jak już wspomniano, w przypadku metody mechanicznej korzysta się ze spirali, a korzystając z metody ciśnieniowej – z wody. Zazwyczaj, mechaniczne czyszczenie wykorzystuje się wewnątrz pomieszczeń, do udrażniania toalet, zlewów czy pionów kanalizacyjnych, natomiast udrażnianie ciśnieniowe idealnie sprawdza się w przypadku szamb bądź oczyszczalni, gdzie niezbędna jest większa moc.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226