Jak dbać o domową kanalizację latem?

Jak dbać o domową kanalizację latem?

Nasilający się, wyjątkowo nieprzyjemny zapach w łazience powinien czym prędzej wzbudzić nasz niepokój. To zapewne znak, że system kanalizacji działa nie do końca tak, jak powinien. Gdzie leży przyczyna tego stanu rzeczy i w jaki sposób możemy temu skutecznie przeciwdziałać?

Związek przyczynowo-skutkowy

Nieprzypadkowo to właśnie latem w niektórych domach uwydatniają się pewne problemy z prawidłowym funkcjonowaniem systemu kanalizacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie powodują ich wysokie temperatury, tylko są to następstwa budowlanych niedoróbek lub braku regularnej konserwacji.

Charakteryzujące się wyjątkowo nieprzyjemnym aromatem wyziewy z kanalizacji najczęściej związane są niedrożną wentylacją tego systemu. W normalnych warunkach wszystko odbywa się najczęściej na zasadzie grawitacji, czyli wszelkie nieczystości spływają do rur pod własnym ciężarem, a zapachy ulatniają się na zewnątrz specjalnym otworem.

Rura wywiewna i zawór napowietrzający – oba te elementy mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wentylacji w obrębie systemu kanalizacji. Pierwszy z nich znajduje się na dachu budynku i ma za zadanie wyprowadzenie na zewnątrz gazów kanałowych i jednoczesne wprowadzenie powietrza do systemu, by ułatwić spływanie ścieków.

Zawory napowietrzające funkcjonują na nieco innej zasadzie. Dostarczają jedynie odpowiedniej ilości powietrza do kanalizacji, jednak nie odprowadzają szkodliwych gazów. Tym samym można je montować we wnętrzu budynku. Problemy z nieprzyjemnymi zapachami pojawiają się wtedy, gdy rura wywiewna bądź też zawór napowietrzający ulegają zatkaniu.

Rozwiązanie nieprzyjemnego problemu

Utrzymanie należytej drożności w systemie kanalizacji działającej w domu jednorodzinnym nie wymaga o tyle dużych nakładów finansowych, co raczej regularnego doglądania. Zamiast działać w przypadku zaistniałego już problemu, możemy na własną rękę skutecznie mu przeciwdziałać.

Żeby ustrzec się przed niemiłymi zapachami wydobywającymi się z rur, należy w pierwszej kolejności zadbać o drożność wentylacji funkcjonującej w obrębie systemu kanalizacji. Zdemontowanie zaworu napowietrzającego, a następnie przeczyszczenie go to prosta operacja. Więcej trudności sprawi nam uczynienie tego samego z rurą wywiewną, do której niekiedy trudno się dostać.

Nie można także zapominać o regularnym udrażnianiu rur. Wszystko to, co do nich spływa, z czasem może zakłócić prawidłowe działania syfonu, a tym samym wywoływać charakterystyczny bulgot i sprzyjać rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnej woni. Profilaktyka w postaci możliwie częstego udrażniania za pomocą specjalnych środków z pewnością zaprocentuje.

Bywa, że mimo usilnych starań nie udaje się nam przywrócić działania kanalizacji do należytego stanu i w żaden sposób nie jesteśmy w stanie pozbyć się wydobywającego fetoru. Wówczas najrozsądniejszym krokiem będzie wezwanie specjalisty. Pogotowie kanalizacyjne w mgnieniu oka upora się z tym, co sprawiało nam tyle problemów.

Lato to dobry czas na wykonywanie wszelkich prac konserwacyjnych przy domu, nie wyłączając tych związanych z działaniem systemu kanalizacji. Regularność w tym zakresie pozwoli nam zapobiegać występowaniu wielu drażniących usterek.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226