Najczęstsze awarie hydrauliczne

Najczęstsze awarie hydrauliczne

Najczęstsze awarie hydrauliczne

Układy hydrauliczne to cisi bohaterowie naszej codzienności. Działają, pomagają nam – równocześnie są jednak niedostrzegalni, funkcjonują gdzieś w tle. Zwykle jest tak aż do momentu, gdy coś przestaje działać, bądź zaczyna działa wadliwie. Wtedy pojawia się stres i inne negatywne emocje skierowane w stronę domowej hydrauliki. Tak nie musi być! O wiele mądrzej jest zapoznać się z listą najczęściej spotykanych awarii hydraulicznych, zrozumieć je i, o ile to możliwe – zapobiegać.

Najczęstsze awarie hydrauliczne

Niniejszy wykaz „naj” awarii ma być pomocą dla wszystkich, którzy nie chcą dołączyć do grona osób potwierdzających poniższe zestawienie.

  • Cieknący kran

Choć są osoby, które nawet nie kwalifikują cieknącego kranu jako faktyczną awarię, prawda jest taka, iż niestety w rzeczywistości jest nią. Pomijając to, że odgłos kapania może dla domowników być co najmniej irytujący, to dwa – zwykle ignorowanie cieknącego kraju w aspekcie długoterminowym może generować spore sumy wydane na niepotrzebnie marnowaną wodę. Aby temu zapobiec, wcale nie trzeba dzwonić po hydraulika – zwykle wymiana uszczelki na nową jest wystarczająca. Jeśli jednak to nie pomoże, natychmiast powinniśmy udać z tym problemem do fachowca.

  • Zatkana rura odpływowa

Tę awarię można odkryć na różny sposób i w różnych miejscach – tak czy inaczej zatkany sedes, wanna czy umywalka potrafią być naprawdę kłopotliwe. Co gorsza, takie awarie są bardzo częste i pojawiają się w najmniej wygodnym momencie. Ich przyczyny mogą być różne, do jednych z najpopularniejszych należy jednak niewłaściwe użytkowanie odpływu, błąd przy projekcie instalacji oraz niepoprawny montaż.

Masz problem z kanalizacją? Sprawdź już teraz -> Pogotowie kanalizacyjne

O ile – jeśli chodzi o błędy na poziomie projektowym nas zwykle bezpośrednio nie dotyczą, to już jeśli chodzi o użytkowanie, jak najbardziej mamy na to wpływ. Chodzi o to, by chociażby nie dopuszczać do przedostawania się do rur nieczystości stanowiących potencjalne zagrożenie dla ich drożności. Dla przykładu: włosy, fusy, tłuszcze. Oczywiście wielką pomocą w przypadku niedrożności mogą być dostępne specjalne środki chemiczne do udrażniania rur, czy nawet mechaniczne przepychanie. Czasem jednak te metody zawodzą – to moment, by zadzwonić do specjalisty. Absolutnie nie należy usterki ignorować, gdyż to może doprowadzić to nawet do zalania pomieszczenia.

  • Zapowietrzona instalacja grzewcza i grzejniki

Tego rodzaju awaria jest zwykle rozpoznawana poprzez spadek temperatury w instalacji. Jeśli przy teoretycznie włączonym grzejniku odczuwamy, iż tylko jedna strona ma właściwą, oczekiwaną temperaturę – to znak, iż doszło do zapowietrzenia. Jeśli dzieje się to przez długi czas, w dolnej części kaloryfera zaczyna się gromadzić woda, a to:

  • pogarsza wymianę ciepła,
  • skutkuje niedogrzaniem pomieszczeń.

Jednak tutaj warto podkreślić iż z taką sytuacją mamy zwykle do czynienia w przypadku starszych modeli kaloryferów. Nowe zwykle są już z automatu wzbogacone w specjalne odpowietrzniki – tym samym oszczędzając właścicielom związanych z tą częstą awarią frustracji. W przypadku pojawienia się problemów ze starszym modelem żeliwnego grzejnika, zalecane jest skorzystanie z porady profesjonalistów.

Zadzwoń 601 236 226