Centralne ogrzewanie należy do jednych z najintensywniej eksploatowanych instalacji w budynkach mieszkalnych. Często instalacja ta pełni dwojakie funkcje. Wielu użytkowników wykorzystuje ją zarówno do ogrzewania budynku oraz wody w instalacji wodno kanalizacyjnej. Poprawne działanie centralnego ogrzewania zależne jest od prawidłowej eksploatacji, na którą to składa się między innymi regularna konserwacja. Jak powinna ona wyglądać i o czym trzeba bezwzględnie pamiętać?
Kontrola instalacji centralnego ogrzewania skupia się przede wszystkim na ocenie sprawności i bezpieczeństwa pieca centralnego ogrzewania. Obecnie piece C.O są wysoce zaawansowanymi urządzeniami, które wymagają specjalistycznej oceny i fachowego oka doświadczonego serwisanta. W założeniu konstrukcyjnym, piece te są bezobsługowe i proste do sterowania. Jednak tak, jak inne urządzenia, wymagają bezwzględnie fachowej konserwacji.
Sprawdź: Udrażnianie rur kanalizacyjnych
Najważniejszym elementem z punktu widzenia jakości pracy i bezpieczeństwa jest komora spalania. Jest to część pieca o krytycznym charakterze, gdyż to w jej obrębie dochodzi do powstawania mieszanki paliwowej i generowania ciepła potrzebnego do ogrzewania wody. Tutaj też powstają spaliny, które wymagają właściwego odprowadzenia. Kontrola powierzchni grzejnych obejmuje przede wszystkim ocenę palników, drożności wlotów powietrza i układu eliminacji spalin.
Każdy z palników oceniany jest pod kątem:
Oprócz tego należy bezwzględnie zatroszczyć się o stan filtrów powietrza, paliwa oraz spalin – ich wymiana jest jak najbardziej możliwa i nie należy do szczególnie kosztownych. Przy kontroli warunków spalania ocenie należy również poddać sprawność instalacji wentylacyjnej w miejscu montażu kotła, drożności przewodów kominowych i układu doprowadzającego powietrze do komory spalania.
Sprawdź: Monitoring kanalizacji
Kocioł C.O to jednak nie tylko i wyłącznie komora spalania. Przeglądowi trzeba poddać również następujące części:
W przebiegu serwisowania kotła C.O wykonać można kilka pomiarów dodatkowych. Mają one charakter pomocniczy i pozwalają zlokalizować źródło ewentualnych usterek. Ocenia się przede wszystkim temperaturę cyrkulacji wody w instalacji. Różnica przekraczająca 20 stopni Celsjusza wskazuje na konieczność uzupełnienia systemu centralnego ogrzewania o dodatkową wodę – najlepiej po uprzednim oczyszczeniu kotła i demontażu plastikowych wężyków.
Oprócz tego, korzystnie jest dokonać pomiaru ciśnienia. Utrzymanie różnicy 0.1 Bara na metr różnicy między piecem, a najwyższym punktem instalacji powinno zapewnić właściwą perfuzję. W razie potrzeby można bez problemu uzupełnić poduszkę ciśnieniową w celu wyrównania parametrów ciśnieniowych w instalacji.