Własny dom jednorodzinny jest dla większości z nas życiowym celem, do którego dążymy przynajmniej kilka lat. Gdy już uda się go wybudować lub kupić, dokładamy wszelkich starań nie tylko by czuć się w nim jak najlepiej, ale również by jak najdłużej zachował doskonały stan. Poza tym zaniedbania mogą okazać się bardzo kosztowne. Regularne czyszczenie rynien, przepychanie rur, czy przegląd dachu należy więc traktować jako inwestycję. Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę gospodarz domu jednorodzinnego?
Wybór koloru elewacji i materiału, z jakiego zostanie wykonana ma kluczowe znaczenie w kwestii ochrony murów domu, a także jego estetyki. Jednak o elewację narażoną na działanie smogu i warunków atmosferycznych należy regularnie dbać. Oprócz czyszczenia tynku, nie możemy zapominać także o trosce o rynny. To idealne miejsce dla zanieczyszczeń. Te zaś powodują przedostawanie się wilgoci na elewację budynku i stopniowe niszczenie murów. Poza tym zanieczyszczenia gromadzące się w rynnach mogą negatywnie wpływać na konstrukcje dachu. Czyszczenie rynien jest łatwiejsze niż choćby przepychanie rur, ponieważ ich wnętrze jest odkryte i mamy do niego swobodny dostęp. Z drugiej strony czynność odbywa się na wysokościach.
Prawidłowy projekt kanalizacji z odpowiednimi spadami znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania zatorów, podobnie jak dobre praktyki domowników, polegające na nieumieszczaniu w kanalizacji dużych resztek jedzenia i dużej ilości papieru. Przepychanie rur prędzej czy później okazuje się jednak koniecznością. Metoda zależy od stopnia zanieczyszczenia. Na zwykły zator w syfonie zwykle wystarczające będzie przepychanie rur tradycyjną przepychaczką. W trudniejszych przypadkach warto sięgnąć po środki chemiczne, które zresztą sprawdzają się także w działaniu profilaktycznym. Do dyspozycji pozostają jeszcze specjalne śruby. Niestety przepychanie rur nie pomoże w sytuacji, gdy zator nastąpi w dolnych partiach kanalizacji. Aby uniknąć konieczności rozkuwania ściany warto zlecić konserwacje i przepychanie rur specjalistom.
Długowieczność budynku zależy w dużej mierze od kondycji jego dachu. Szczególnie narażone na uszkodzenia są okolice komina, zlewnie i kosze. Zadaszenie wymaga więc corocznych inspekcji i niezwłocznych drobnych napraw. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do kosztownych awarii. Poza tym przez nieszczelny dach do wnętrza budynku przedostaje się wilgoć.
Także przynajmniej raz w roku nasz dom jednorodzinny powinien odwiedzać kominiarz. Regularny przegląd instalacji kominowej przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa – idealnym momentem na jego dokonanie jest jesień, tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Inspekcja instalacji ma jeszcze jeden ważny aspekt – w przypadku pożaru będzie atutem w walce o odszkodowanie od ubezpieczyciela domu.
Udrażnianie i przepychanie rur sprawi, że kanalizacja będzie zadbana. Na podobna troskę zasługuje wentylacja w domu jednorodzinnym. Syndrom chorego budynku objawiający się wilgocią i zaparowanymi szybami. Świadczy o jej nieprawidłowym działaniu, co niekorzystnie odbija się na kondycji domu, jak również zdrowiu jego mieszkańców. Wentylacja grawitacyjna wymaga częstej inspekcji nawiewników i przewodów wentylacyjny, a w razie potrzeby ich czyszczenia. Jeśli została źle zaprojektowana i nie spełnia swojej funkcji warto pomyśleć nad wyposażaniem budynku w instalację mechaniczną.