Zatkany zlew – co robić, aby ten problem nie występował?

Zatkany zlew – co robić, aby ten problem nie występował?

Zatkany zlew potrafi uprzykrzyć dzień. Ponieważ jest to dość powszechny kłopot, dobrze jest mieć świadomość, jak można mu zapobiegać. Dowiedz się co robić, by stale nie męczyć się z przepychaczką lub środkami chemicznymi!

Ponieważ zatkany zlew jest częstym zjawiskiem, wiele osób zupełnie go bagatelizuje. Jeśli jednak problem zaczyna się powtarzać, warto podjąć odpowiednie działania. Notorycznie zatykający się zlew nie tylko może prowadzić do awarii, ale także często sam w sobie jest już objawem złego stanu rur. Jak więc profilaktycznie zapobiegać zapychaniu się odpływu?

Zminimalizuj ilość resztek zatykających zlew

Najczęstszą przyczyną zatkanego zlewu są gromadzące się resztki jedzenia, fusy i roztopiony tłuszcz. Wszystkie te nieczystości w pewnym momencie mogą zacząć się sklejać, tworząc zator, który najpierw ogranicza, a później odcina przepływ wody. Szczególnie szkodliwy jest gorący olej i tłuszcz – oblepiają ścianki rur, stopniowo zmniejszając ich drożność. Do tej kleistej mazi z łatwością przylegają też inne zanieczyszczenia i resztki, a sama w sobie jest trudna do usunięcia.

By nie dopuścić do zatkania zlewu, dokładnie oczyszczaj naczynia z resztek, zanim zaczniesz je myć. Szczególnie uważaj na fusy z kawy i herbaty, ziarna, kasze, ryż, makarony, płatki owsiane itp. Tłuszcz z patelni itp. wyrzucaj do śmieci, gdy już stężeje.  

Zastosuj środki i urządzenia zabezpieczające przed zatykaniem zlewu

Jeśli nie masz cierpliwości do pieczołowitego oczyszczania naczyń przed każdym myciem, możesz zamontować specjalne urządzenia, które Cię w tym wyręczą. Wystarczy już nawet proste sitko na odpływ, które zgromadzi wszystkie drobne odpady i nie dopuści do zatkania zlewu. Najbardziej skuteczny jest specjalny mechanizm, czyli tzw. młynek do odpadów. Maszyna ta mieli wszystkie nieczystości, które wpadają do odpływu. Tak rozdrobnione swobodnie spływają wraz z wodą, więc minimalizują ryzyko zatkanego zlewu.

Co jakiś czas możesz także profilaktycznie wlewać do odpływu odpowiednie preparaty udrażniające rury. Ponieważ są to zwykle silne środki chemiczne, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy nadają się do posiadanych przed Ciebie rur. W przeciwnym razie, możesz doprowadzić do ich korozji, a nawet uszkodzenia!

Sprawdź stan kanalizacji, by wiedzieć, dlaczego masz zatkany zlew

Jeśli pomimo stosowania różnych metod mających zwiększyć drożność rur, nadal regularnie męczysz się z zatkanym zlewem, koniecznie powinieneś dokładniej zbadać sprawę. Najrozsądniej jest poprosić o pomoc specjalistów. Hydraulik profesjonalnie oceni stan rur, wykonując ich monitoring. Istnieje możliwość, że Twoja kanalizacja jest już bardzo wyeksploatowana lub w jej wnętrzu kryje się poważniejszy problem. Stale zatkany zlew może być jednym z pierwszych sygnałów, że dzieje się coś złego, dlatego na wszelki wypadek dobrze jest wezwać fachowców.

Zatkany zlew to powszechny problem, któremu łatwo można zapobiec. Jeśli jednak zaczyna się powtarzać, konieczna jest pomoc hydraulika. Być może przyczyna kryje się znacznie głębiej, a jedna wizyta fachowca może uchronić Cię od znacznie poważniejszych kłopotów!

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226