Czy można samodzielnie wymienić baterię wannową?

Czy można samodzielnie wymienić baterię wannową?

Czy można samodzielnie wymienić baterię wannową?

Problemy z bateriami umywalkowymi są bardzo irytujące. Cieknący wąż prysznicowy i zacinające się kurki – to wszystko potrafi doprowadzić wyprowadzić w równowagi. Nie warto realizować napraw na raty – wymiana węża, czy uszczelek nie załatwi sprawy, a stanie się jedynie doraźnym sposobem zażegnania problemów. O wiele lepiej jest dokonać wymiany całej baterii.

 

Aktualnie rzadko można spotkać starsze typy baterii – baterie z dwoma uchwytami: naścienne lub sztorcowe są coraz trudniejsze do znalezienia. Najchętniej wybieranym modelem baterii umywalkowej jest typowa bateria jednouchwytowa z zintegrowanym podzespołem mieszającym wodę. Można również zdecydować się na nieco rozbudowane wersje baterii – wyposażone w perlatory do wody, ekrany LCD albo w termostaty.

Sprawdź również:

Udrażnianie rur

Monitoring kanalizacji

Jak zabrać się do wymiany baterii?

Przed rozpoczęciem wymiany należy dokładnie odebrać baterie. Przed wyborem i kupnem określonego modelu dobrze jest popracować z centymetrem – chodzi tutaj o ocenę rozstawu kątowego i osiowego przyłączy. Dopasowanie baterii dokładnie pod kątem parametrów przyłączy znacząco ułatwi realizację wymiany. W przypadku braku dokładnego dopasowania zastosować można tzw. przejściówki mimośrodowe.

Prace przygotowawcze do wymiany nie są szczególnie skomplikowane – wystarczy zakręcić zawór z wodą i usunąć resztę wody z baterii. Za pomocą klucza francuskiego lub nastawnego należy odkręcić baterię. Po usunięciu starej baterii dobrze jest dokładnie oczyszczać powierzchnie przyłączy – ułatwi to montaż i przedłuży żywotność.

Gdy zaistnieje potrzeba zamontowania przejściówek mimośrodowych, dobrze jest zastosować pakuły lniane posmarowane środkiem uszczelniającym (pasty te można dostać w praktycznie każdym markecie budowlanym lub w internecie). Przed nałożeniem pakuł, dobrze jest również oczyścić rowki przejściówek mimośrodowych z użyciem papieru ściernego lub zwyczajnej szczotki drucianej. Stałym elementem wyposażenia w trakcie pracy będzie klucz nastawny – również przy montażu przejściówek w obręb ściennych przyłączy. Ustawienie klucza i wykonywanie silnych, powtarzanych obrotów pozwoli bez problemu zamontować przejściówki. Ważne jest optymalne osadzenie przejściówek – aby pasował rozstaw oraz poziom.

Jak dalej wygląda wymiana baterii?

Osadzenie przejściówek to jednak nie wszystko. Ważne jest dokładne sprawdzenie siły osadzenia i ocena lokalizacji pakuł, które nie mogą się rolować, szarpać lub wystawać spod powierzchni nakrętki lub rozetki. Po upewnieniu się odnośnie montażu przejściówek można spokojnie przystąpić od osadzania rozetek maskujących. Długość rozetki dostosowujemy do długości przejściówek i rodzaju gwintu zastosowanego w kranie.

Sprawdź również:

Pogotowie kanalizacyjne

Czyszczenie kanalizacji

Dobre uszczelnienie to podstawa!

W zestawach do wymiany obok przejściówek i rozetek odnaleźć można ich rozetki. Są one montowane do przejściówek mimośrodowych – należy je tam dokładnie osadzić. Następnie nakładamy na uszczelkę nakrętkę, którą najpierw delikatnie dokręca się manualnie, aby następnie wykonać ostatnie obroty uszczelniające kluczem. Po montażu i dokręceniu rozetek można przystąpić do ewentualnego założenia słuchawki prysznicowej oraz uchwytów.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226