Trzy podstawowe błędy przez które zapychają się odpływy

Trzy podstawowe błędy przez które zapychają się odpływy

zapchany odpływ

Powszechnym problemem w wielu domach jest notoryczne zapychanie się kanalizacji. Przyjrzymy się trzem najczęstszym błędom, które doprowadzają do zatkania instalacji kanalizacyjnej, a więc i zablokowania możliwości korzystania z niej oraz przykrych konsekwencji, jak choćby zalania sąsiadów lub własnego mieszkania.

Do najczęstszych błędów związanych z częstym zapychaniem się kanalizacji należy zaliczyć:

  • zbyt późne reagowanie na nawet niewielkie nieprawidłowości w odpływaniu wody
  • nieprawidłowe wykonanie instalacji sanitarnej
  • niewłaściwe użytkowanie instalacji sanitarnej.


Co robić, gdy woda wolniej spływa?

Przede wszystkim – nie czekać, aż odpływ całkowicie się zablokuje! Dostrzeżenie blokowania się odpływu powinno skłonić do natychmiastowego wykonania czynności, które są możliwe do zrobienia we własnym zakresie. Warto więc zacząć przede wszystkim od demontażu syfonu, przepłukania go oraz zastosowania ogólnodostępnych środków udrażniających. W razie potrzeby skorzystać można ze sprężyny hydraulicznej – trzeba to jednak robić w sposób ostrożny, aby nie uszkodzić łączeń pomiędzy rurami – zwłaszcza tymi cieńszymi.

Po oczyszczeniu instalacji i przywróceniu właściwego odpływu wody, należy zabezpieczyć odpływy z użyciem specjalnych sitek. Zapobiegać to będzie wpadaniu do odpływu różnych przedmiotów i zatrzyma gromadzenie się włosów w instalacji, które w połączeniu z mydłem odpowiadają za większość zatorów instalacji sanitarnej. Przy użytkowaniu środków udrażniających w granulkach należy bezwzględnie przelać instalację dużą ilością wrzątku.

Nieprawidłowo zaprojektowana lub wykonana kanalizacja

Powszechnie wiadomo, że nieprawidłowo wykonana instalacja będzie miała tendencje do utraty drożności. Jakie są najczęstsze błędy konstrukcyjne, które przyczyniają się do zapychania rur?

  • nieodpowiednie materiały zastosowane do budowy instalacji
  • zbyt duża odległość pionu względem odpływu
  • duża liczba skrętów instalacji o 90 stopni, czyli tak zwanych kolanek
  • nieprawidłowe nachylenie rur.

Ten ostatni odpowiada za bardzo poważne i częste awarie instalacji sanitarnej. Niezachowanie nachylenia instalacji w stosunku do pionu rzędu 1-2%, istotnie pogarsza odpływ wody z instalacji, co przyśpiesza znacząco narastanie osadów, finalnie prowadząc do zamknięcia instalacji. Bardzo często, w tym przypadku dochodzi do tworzenia się zatorów na łączeniach pomiędzy instalacją lokalową, a pionem kanalizacyjnym.

Nieprawidłowe użytkowanie instalacji sanitarnej – na czym to polega?


Substancje trafiające do przewodów kanalizacyjnych w kuchniach oraz łazienkach prowadzić mogą do zatkania instalacji sanitarnej. Do zlewu bardzo często trafiają resztki pokarmowe, które nie tylko zatykają rury, ale i generują nieprzyjemne doznania węchowe. Powszechnym czynnikiem prowadzącym do zatykania się instalacji są tłuszcze – więc nie wylewajmy oleju z frytkownicy lub patelni do zlewu. Resztki jedzenia wyrzucać należy do kosza lub zamontować w odpływie specjalną rozdrabniarkę.

W łazience krytycznym miejscem jest muszla klozetowa. Często wpadają tam chusteczki, waciki, podpaski, tampony, które szybko pęcznieją i mogą praktycznie od razu doprowadzić do poważnej awarii. Takie artykuły wyrzucać trzeba bezwzględnie do kosza! Przy remoncie lub pracach konserwacyjnych nie należy wrzucać do odpływu gipsu, cementu, resztek klejów – wszystkie te środki mogą zlepiać się i w efekcie pozbawiać przewody kanalizacyjne drożności.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226