Co zrobić w przypadku nagłego pęknięcia wężyka?

Co zrobić w przypadku nagłego pęknięcia wężyka?

pęknięty wężyk

Nagłe pęknięcie wężyka jest jedną z częstszych przyczyn zalania mieszkania – czy to swojego, czy też sąsiada z dołu. Jest to o tyle duży problem, iż w kontekście uszkodzeń wężyków, ciężko jest wskazać jednoznacznie sprawcę takiego stanu rzeczy. Orzeczenia sądowe również poddają w wątpliwość ewidentną winę właściciela lokalu mieszkalnego, cedując odpowiedzialność na wady materiałowe i wypadek losowy. Czy to jest zasadne?

 

Jest to o tyle istotne, iż w przypadku nagłego pęknięcia wężyka liczyć się trzeba z zalaniem mieszkania. Statystyki firm ubezpieczeniowych wskazują bezpośrednio na fakt, iż zalania mieszkania należą do najczęstszych przesłanek dla wypłaty odszkodowania. Również wiele postępowań odszkodowawczych w sądach toczy się w sprawie zalania mieszkania.

 

Co robić w sytuacji, gdy wężyk doprowadzający nie wytrzyma?

Wężyki doprowadzające wodę do instalacji sanitarnej najczęściej wykonane są z następujących materiałów:

  • polimeru
  • stali nierdzewnej.

Występują one w wariantach gwintowania np. 3/5 do 3/5 oraz w różnych długościach, osiągających nawet ponad metr! Są to elementy giętkie, podatne na ucisk oraz rozciągnięcia, co finalnie przesądzać może o ich trwałości. Dlatego też bezwzględnie należy zawsze kontrolować stan wężyków i sprawdzać, czy nie są na granicy swojej wytrzymałości. Jednak wiele awarii jest powodowanych przez wężyki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na nienaruszone.

 

Gdy pojawia się wyciek, woda zaczyna gromadzić się na podłodze, a sąsiad z dołu dobija się do drzwi, to pierwsze co można zrobić to poszukać zaworu wody. O ile przed wężykiem niekoniecznie musi być zawór, o tyle każdy lokal mieszkalny powinien mieć przyłącze do pionu zaopatrującego lokal mieszkalny w wodę. Jeśli nie można go przekręcić lub jest uszkodzony, to należy jak najszybciej udać się do głównego zaworu wody, który dostarcza ją w obrębie określonego pionu – bardzo często tego rodzaju kontrolery znajdują się w piwnicach.

Gdy dostanie się do zaworu z różnych przyczyn jest niemożliwe, należy jak najszybciej powiadomić pogotowie wodno-kanalizacyjne.

Sprawdź również:

Udrażnianie rur

Monitoring kanalizacji

Czy da się zabezpieczyć jakoś wężyk?

Gdy dostęp do wężyka jest stosunkowo prosty istnieją możliwości doraźnego zabezpieczenia go przed dalszym wyciekiem. Uciekającą wodę można próbować gromadzić np. do wiadra i szybko usuwać do kanalizacji – jej wydajność może być jednak ograniczona. Zamknięcie ubytku przy wydostającej się pod wysokim ciśnieniem wodzie może być w praktyce niemożliwe. Spróbować można z owijaniem wieloma warstwami taśmy lub zaciśnięciem z użyciem klucza – klemowanie jednak doprowadzić może do głębszego uszkodzenia wężyka, a w efekcie – do nasilenia wycieku wody. Należy pamiętać o tym, że najważniejszym krokiem jest zwyczajne zamknięcie dopływu wody do lokalu mieszkalnego!

Sprawdź również:

Pogotowie kanalizacyjne

Czyszczenie kanalizacji

Postępowanie przy zalaniu – jak udobruchać sąsiada?

Może to być bardzo trudne – z wiadomych przyczyn. Warto, wraz z sąsiadem sporządzić protokół zalania, ale absolutnie nie podpisywać z góry oświadczenia o przyznaniu się do winy. Uszkodzenie wężyka może być traktowane za wadę materiałową, a nie przewinę użytkownika instalacji wodno-kanalizacyjnej. Czasami, więc warto potraktować sytuację, jako zdarzenia losowe – udzielając jednocześnie sąsiadowi stosownej pomocy.

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226