Monitoring kanalizacji – kiedy warto przeprowadzić inspekcję?

Monitoring kanalizacji – kiedy warto przeprowadzić inspekcję?

Monitoring kanalizacji – kiedy warto przeprowadzić inspekcję?

Samodzielnie nie da się ocenić stanu urządzeń kanalizacyjnych. Często drobne usterki, zatory i inne nieprawidłowości, choć niewidoczne gołym okiem, stają się coraz bardziej inwazyjne, aż doprowadzają do awarii. Najrozsądniej jest więc co jakiś czas zdecydować się na monitoring kanalizacji. Lepiej wezwać pogotowie do kontroli, a nie poważnej naprawy. Kiedy i jak często należy go wykonywać?

Dopóki wszystko sprawnie działa, dopóty nie myśli się o stanie kanalizacji. Jest to jednak bardzo nierozważne podejście, ponieważ może prowadzić do poważnych awarii, które będą wymagać kosztownych napraw, a może nawet wymiany urządzeń. Jeśli dla kogoś argumentem jest oszczędność, tym bardziej powinien zacząć monitorować swoją kanalizację. Lepiej zainwestować wiadomą kwotę pieniędzy na kontrolę, niż potem narazić się na nieoczekiwane wydatki, które z pewnością będą nawet do kilkunastu razy większe.

Jak przeprowadza się monitoring kanalizacji?

Do kontroli kanalizacji używa się najnowszych technologii. W przypadku większych rur wprowadza się obrotową kamerę zamontowaną na zdalnie sterowanym wózku napędowym, a mniejszych – ręczną sondę. Uzyskany na żywo obraz jest wyświetlany na ekranie komputera, dlatego fachowiec może od razu wstępnie ocenić stan kanalizacji. Materiał jest zapisywany, więc można go później odtworzyć i dokładnie przeanalizować, co jest niezwykle przydatne w przypadku ewentualnych napraw.

Kiedy warto wykonać monitoring kanalizacji?

Zawsze dobrze jest sprawdzić zupełnie nową kanalizację – czy jest sprawna i czy została poprawnie wykonana. Podobnie podczas kupowania lub wynajmowania domu – kontrola wykonana przez fachowców jest z pewnością bardziej wiarygodna, niż zapewnienia właściciela próbującego sprzedać nieruchomość.

Profilaktycznie warto zdecydować się na taki zabieg przynajmniej raz do roku. Najlepszym czasem będzie wiosna. Po zimie, szczególnie bardzo mroźnej, rury mogą być popękane lub bardzo zanieczyszczone. Szybkie wykrycie nieprawidłowości przez pogotowie kanalizacyjne pozwoli na sprawną reakcję i naprawę, zanim sytuacja się pogorszy.

Co można wykryć podczas monitoringu?

Najważniejszy jest poziom spadku przewodu kanalizacyjnego. Ma niebagatelny wpływ na drożność i funkcjonowanie całej instalacji. Monitoring pozwala na jego dokładną ocenę przez fachowca, by mógł w razie potrzeby zaproponować kolejne kroki w celu jego poprawy.

Bardzo ważny jest także stan rur i przewodów. Kontrola ujawnia wszystkie pęknięcia, ubytki i uszkodzenia. Weryfikuje się także stopień zanieczyszczenia i ocenia się ryzyko powstania niedrożności lub zatorów, które w razie braku odpowiednio wczesnego udrażniania rur mogą prowadzić do poważnych usterek. Monitoring umożliwia także zdiagnozowanie przyczyn powstawania wyżej wymienionych problemów, tak, by móc im zapobiegać w przyszłości.

Regularnie wykonywany monitoring kanalizacji jest bardzo ważnym elementem konserwacji i dbałości o stan całej instalacji. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa i chroni przez nieprzewidywanymi nieprzyjemnościami i wydatkami. Sprawdź stan swojej kanalizacji już dziś!

Call Now ButtonZadzwoń 601 236 226